Trailers / 2027 PJ Trailers 30’x102″ HD Deckover Tilt – #1437571
Want more details?
- 2-7000# Electric/Spring
- 14 Ply Tires
- Winch Plate w/ Roller
-
2 – Drop Leg Jack (12,000 lb.)
-
6 Leaf Slipper Spring Suspension
-
24″ Stake Pocket Spacing with Rubrail
-
DOT Reflective Tape
-
Monster Steps on Both Sides
-
24′ Tilt Portion w/ 17 Degree Tilt Pitch
-
3” Channel Crossmembers 16”oc
-
2 x 6 x 1/8″ Square Tubing Outer Deck Frame
-
2″ Treated Pine Lumber Deck
-
12″ x 14 lb. I-Beam Main Frame, Riser & Neck
-
102″ Wide Deck
-
5″ x 10.5″ Hyd. Cylinder w/Scissor Lift
-
All-Weather Wiring Harness (7-way RV)
-
12VDC Hydraulic Pump with Power Up/Power Down & Gravity Down
-
12′ Control Cable
-
Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
-
Spare Tire & Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Deckover, Deckover Tilt
$16,650Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1437571 |
| Trailer Type: | Deckover, Deckover Tilt |
| Color: | White |
| Length x Width: | 30' 360" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16800 lbs |
| Payload: | 10050 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16800 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 6750 lbs |
| Payload: | 10050 lbs |
| Length: | 30' 360" |
| Interior Width: | 8.50' 102" |
Options
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
Additional Information
| VIN: | 4P53C392XV1437571 |
| Stock Number: | 1437571 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 30'x102" HD Deckover Tilt |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






