Trailers / 2026 Cargo Express 16’x7′ Cargo Trailer – #150027
Want more details?
2-3500# Electric/Spring
Aluminum Wheels
6”x2” Steel Tube Tongue
Steel Tube Crossmembers w/ 16” O.C.
Piedmont .080″ Composite Panels
¾” Engineered Wood Floor
24” ATP Stoneguard
36″ Wide Flush Lock Side Door
84” Interior Height
Ramp Door
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Cargo Trailer
$8,300Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 150027 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Charcoal |
| Length x Width: | 16' 192" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2550 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Total Height: | 0' |
| Interior Height: | 7' 84" |
| Interior Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 5JW7E1626TL150027 |
| Stock Number: | 150027 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Cargo Express |
| Model: | 16'x7' Cargo Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





