Trailers / 2027 PJ Trailers 12’x77″ Single Axle Channel Utility Trailer – #2688441
Want more details?
- 1-3500# Idler/Spring
- Straightdeck w/ 4′ Fold In Gate
- 2″ Ball Demco EZ Latch Coupler
- 1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Steel Treadplate Removable Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2″ x 2″ Square Top Rail
- 77″ Wide Deck
- Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$2,700Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2688441 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 12' 144" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| Payload: | 1645 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1350 lbs |
| Payload: | 1645 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Interior Width: | 6.42' 77" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U1611V2688441 |
| Stock Number: | 2688441 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 12'x77" Single Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




