Trailers / 2026 PJ Trailers 16’X83″ Low Pro Telescopic Dump Trailer Voyager Series – #1438732
Want more details?
- 2-7000# Electric/Spring
- 14 Ply Tires
- Hydraulic Atlas Jack
- Solar Charger
- Swing Tarp
- 6 Leaf Slipper Spring Suspension
- 1/8” Treadplate Steel Fenders
- Lockable Full Tongue Toolbox (Houses Battery, Pump + Tools)
- 2 – Way Gate (Barn Doors & Spread Gate)
- 6’ 6” Slide In Channel Ramps
- 4 – D-Rings
- 45° Dump Pitch
- 8” x 13 lb. I-Beam Frame & Tongue
- 24″ 10ga. Sides with Monster Rails Top Rail
- 3” Channel Crossmembers 16” on Center
- 7ga. Fabricated Steel Bed
- 83” Wide Bed
- Stake Pockets
- 110V Integrated Trickle Charger
- Rear Support Stands
- Spare Tire Mount
- 5- Stage Telescopic Cylinder
- 12’ Control Cable
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$13,300Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1438732 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11055 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4345 lbs |
| Payload: | 11055 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
| Interior Height: | 2' 24" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 4P51D1626V1438732 |
| Stock Number: | 1438732 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 16'X83" Low Pro Telescopic Dump Trailer Voyager Series |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!













