Trailers / 2027 PJ Trailers 14’x77″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #268844
Want more details?
- 2-3500# Electric/Spring
- Dovetail w/ 3’ Fold In Gate
- 2″ Ball Demco EZ Latch Coupler
- 1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Steel Treadplate Removable Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2″ x 2″ Top Rail
- 77″ Wide Deck
- Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$3,800Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 268844 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1700 lbs |
| Payload: | 5300 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Width: | 6.42' 77" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 36" Rear Gate Ramp |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U182XV268844 |
| Stock Number: | 268844 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x77" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




