Trailers / 2027 PJ Trailers 20’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #2688449
Want more details?
- 2-3500# Electric/Spring
- Straightdeck w/ 4’ Fold In Gate
- 1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Steel Treadplate Removable Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2″ x 2″ Top Rail
- 83″ Wide Deck
- Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$4,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2688449 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4950 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2050 lbs |
| Payload: | 4950 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U2424V2688449 |
| Stock Number: | 2688449 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




