Trailers / 2027 PJ Trailers 20’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #2688451
Want more details?
- 2-3500# Electric/Spring
- 2′ Dovetail w/ 3′ Fold Up Gate
- 1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Steel Treadplate Removable Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2″ x 2″ Top Rail
- 83″ Wide Deck
- Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$4,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2688451 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4550 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2450 lbs |
| Payload: | 4550 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 36" Rear Gate Ramp |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U2422V2688451 |
| Stock Number: | 2688451 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




