Trailers / 2027 PJ Trailers 18’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #2688446
Want more details?
- 2-3500# Electric/Spring
- Dovetail w/ 3’ Fold up Gate
- 1 – 7000# Drop Leg Jack
- Front Lockable Toolbox
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Treadplate Removable Alum Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2 1/2″ x 2 1/2″ x 3/16″ Angle Crossmembers
- 2″ x 2″ Removable Side Rail
- 2″ x 2″ Top Rail
- 83″ Wide Deck
- Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$4,600Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2688446 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 18' 216" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4940 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2060 lbs |
| Payload: | 4940 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 36" Rear Gate Ramp |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U2225V2688446 |
| Stock Number: | 2688446 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 18'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




