Trailers / 2027 PJ Trailers 20’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #2688452
Want more details?
- 2-5200# Electric/Spring
- Dovetail w/ 4’ HD Fold Up Gate
- 1 -7000# Drop Leg Jack
- Front Lockable Toolbox
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Treadplate Removable Alum Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2 1/2″ x 2 1/2″ x 3/16″ Angle Crossmembers
- 2″ x 2″ Removable Side Rail
- 2″ x 2″ Top Rail
- 83″ Wide Deck
- Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$5,600Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2688452 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9899 lbs |
| Payload: | 7449 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9899 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2450 lbs |
| Payload: | 7449 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U2424V2688452 |
| Stock Number: | 2688452 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




