Trailers / 2026 PJ Trailers 30’x102″ Low Pro Pintle w/ Duals – #3074139
Want more details?
• 25,900 lb. G.V.W.R.
• 2-12,000 Electric/Spring
• 3″ Pintle Eye Face Mount Coupler
• 5′ Dovetail w/ Flip Over Monster Ramps
• 2 – 12,000 Drop Leg Jacks
• Heavy Duty Spring Suspension
• Rubrail & Stake Pockets
• Retractable Monster Steps on Both Sides
• Lockable Front Toolbox
• 12” x 19 lb. I-Beam Tongue & Main Frame
• 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
• 2″ x 6″ x 1/8” Rectangular Tubing Outer Deck Frame
• 2″ Treated Pine Lumber Deck
• 102″ Wide Deck
• All-Weather Wiring Harness (7-way RV)
• Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
• Spare Tire & Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Flatdeck Trailer
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $18,000 |
| Stock Number: | 3074139 |
| Trailer Type: | Flatdeck Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 30' 360" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25900 lbs |
| Payload: | 18190 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25900 lbs |
| GAWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 7710 lbs |
| Payload: | 18190 lbs |
| Length: | 30' 360" |
| Interior Width: | 8.50' 102" |
Options
| Coupler Size: | Pintle Lunette Ring (2-1/2" to 3") |
| Jack: | Dual 12K Drop-Leg |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P51F3728T3074139 |
| Stock Number: | 3074139 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 30'x102" Low Pro Pintle w/ Duals |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




