Trailers / 2026 PJ Trailers 22’x102″ I Beam Deckover Tilt – #1430267
Want more details?
- 2-7000# Electric/Spring
- 14 Ply Tires
- Solar Charger
- 2 – Hydraulic Atlas Jacks
- 2 – E- Z lube Brake Axles (7,000 lb.)
- 6 Leaf Slipper Spring Suspension
- Rubrail & Stake Pockets
- Tool Tray & Lockable Toolbox In Tongue
- 8″ x 10 lb. I-Beam Tongue
- 8″ x 10 lb. I-Beam Main Frame
- 22′ Tilt Portion w/ 15 Degree Tilt Pitch
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 2 x 6 x 1/8″ Square Tubing Outer Deck Frame
- 2” APEX Fortified Lumber Deck
- 102″ Wide Deck
- 12VDC Hydraulic Pump
- 2 – 3″ x 16″ Hyd. Cylinders
- 12′ Control Cable
- Primer + Black Powder Coated
- Interstate (TM) Deep Cycle Battery
- 110V Integrated Trickle Charger
- Spare Tire Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Deckover, Deckover Tilt
$12,900
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $12,900 |
| Stock Number: | 1430267 |
| Trailer Type: | Deckover, Deckover Tilt |
| Length x Width: | 22' 264" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15680 lbs |
| Payload: | 11225 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15680 lbs |
| Empty Weight: | 4455 lbs |
| Payload: | 11225 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 4P53C3124T1430267 |
| Stock Number: | 1430267 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 22'x102" I Beam Deckover Tilt |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






