Trailers / 2022 PJ Trailers 20’x83″ Channel Equipment Trailer – #264250
Want more details?
2 - 5,200# (Dexter) Electric / Spring
2' Dovetail w/ 5' Rear Slide-in Ramps
2" Pipetop Siderails (Removable)
2 5/16" Adjustable- Demco EZ-Latch
5' Channel Rear Slide-in Ramps
Dual Bulldog Rear Support Jacks
5" Channel Tongue & Frame
3” Channel Crossmembers 16”oc
2" Treated Pine Lumber Deck
83" Wide Deck
1 - Drop Leg Jack (8,000 lb.)
2 - Forward Self Adjusting Brakes (5,200 lb)
5 Leaf Double Eye Suspension
4 -15" Black Mod Wheels
4 - 225/75R15 Radial Tires (2,830 lb)
Stake Pockets
Electric Breakaway Kit w/ Charger
9" x 72" Treadplate Removable Steel Fenders
Primer + Black Powder Coat
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 264250 |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C252XN2642450 |
| Stock Number: | 264250 |
| Year: | 2022 |
| Make: | pjtrailers |
| Model: | 20'x83" Channel Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





