Trailers / 2026 PJ Trailers 16’x83″ Telescopic Low Pro Dump Trailer – #1436493
Want more details?
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Dump Trailer
$12,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1436493 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11120 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4280 lbs |
| Payload: | 11120 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Interior Height: | 2' 24" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 4P51D1628T1436493 |
| Stock Number: | 1436493 |
| Year: | 2026 |
| Make: | pjtrailers |
| Model: | 16'x83" Telescopic Low Pro Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






