Trailers / 2026 Liberty 10’x72″ 7K Dump Trailer- #048852
Want more details?
- (2) 3,500 ELECTRIC/SPRING
- 7,000 lb DROP LEG JACK
- 5” STRUCTURAL CHANNEL FRAM
- 4” CHANNEL WRAPPED TONGUE
- 12GA STEEL FLOOR
- COMBO GATE (BARN DOOR & SPREAD)
- 18” METAL SIDES
- DIAMOND PLATE FENDERS
- (4) LEAF EYE-TO-EYE SPRINGS
- 6’ SLIDE-IN RAMPS
- STAKE POCKETS
- TARP KIT
- DIRECT PUSH CYLINDER (4”)
- LED LIGHTS
- SPARE TIRE MOUNT
- SAND BLASTED, DEGREASED, ACID WASHED, SEALER RINSED
- SHERWIN WILLIAMS HIGH GLOSS/PROTECTIVE FINISH
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Dump Trailer
$6,800Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 048852 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 10' 120" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2200 lbs |
| Payload: | 4800 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Interior Height: | 1.50' 18" |
| Interior Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 5M4LD1027TS048852 |
| Stock Number: | 048852 |
| Year: | 2026 |
| Make: | liberty |
| Model: | 10'x72" 7K Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






