Trailers / 2026 PJ Trailers 20’x101″ Deckover Trailer – #2686030
Want more details?
• 14,000 lb. G.V.W.R.
• 2-7,000# Electric/Spring
• Adj. 2 5/16" Ball Coupler
• 1 - Drop Leg Jack (7,000 lb.)
• 2 -Forward Self Adjusting Brake Axles (7,000 lb.)
• 6 Leaf Slipper Spring Suspension
• 4 - 235/80R16 Radial Tires LRE (10-PLY)
• Rubrail & Stake Pockets
• Electric Breakaway Kit w/ Charger
• DOT Reflective Tape
• 8' Slide in Ramps w/ Holders w/ integrated Ramp door
• 6" Channel Tongue & Main Frame
• 3" x 2" Angle Crossmembers 16" on Center
• 2” Treated Pine Deck
• 101" Wide Deck
• DOT Approved Flushmount Lifetime LED Lights
• All-Weather Wiring Harness (7-way RV)
• Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
• Industry Leading Axle and Structural Warranty ***See Warranty Guide***
• Spare Tire Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Deckover
$7,300Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2686030 |
| Trailer Type: | Deckover |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.42' 101" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10640 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3360 lbs |
| Payload: | 10640 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.42' 101" |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C2421T2686030 |
| Stock Number: | 2686030 |
| Year: | 2026 |
| Make: | pjtrailers |
| Model: | 20'x101" Deckover Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






