Trailers / 2026 Liberty 16’x83″ Gooseneck Dump Trailer – #048479
Want more details?
15900 GVWR
(2) 7,000# Electric/Spring
2-Hydraulic Jacks
8” I-Beam Frame
7GA Steel Floor
Wood Side Extension
Split and Spreader Gate
24” Metal Sides
Diamond Plate Fender
(5) Leaf Slipper Springs
6’ Slide in Ramps
Stake Pockets
Telescopic Cylinder
Fork Tubes
Front Lockable Tool Box
8 Amp Charger (110 V)
Tarp Kit
LED Lights
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$13,000
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $13,000 |
| Stock Number: | 048479 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Red |
| Length x Width: | 16' 192" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15900 lbs |
| Payload: | 11298 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15900 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4602 lbs |
| Payload: | 11298 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Interior Height: | 2' 24" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K Drop-Leg |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5M4LD1621TS048479 |
| Stock Number: | 048479 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 16'x83" Gooseneck Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






