Trailers / 2026 PJ Trailers 16’x83″ HD Low Pro Dump Trailer – #1436739
Want more details?
- 2-10,000# Electric/Torsion .
- 1 Hydraulic Atlas Jack
- Lockable Toolbox (Houses Battery and Pump)
- 2 – Way Gate (Barn Doors & Spread Gate)
- 6′ 6″ Slide In Channel Ramps
- 4 – D-Rings (Welded inside the Box)
- 40° Dump Pitch
- 6″ x 21″ Hyd. Cylinder w/Scissor Lift
- Scissor Lift
- 12′ Control Cable
- Tarp Kit
- 10″ x 19 lb. I-Beam Main Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 7ga. Steel Bed
- 83″ Wide Bed
- 7ga. Steel Sides
- 48″ High Sides
- Stake Pockets
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
- 110V Integrated Trickle Charger
- Spare Tire & Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$17,600
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $17,600 |
| Stock Number: | 1436739 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| Payload: | 18780 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 5220 lbs |
| Payload: | 18780 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Interior Height: | 3' 36" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P51D2229T1436739 |
| Stock Number: | 1436739 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 16'x83" HD Low Pro Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





