Trailers / 2024 Liberty 20’x83″ 20’x83″ Tube Top Equipment Trailer – #041495
Want more details?
2-5200# Electric/Spring
12,000# Drop Leg Jack
5” Channel Frame
5” Channel Wrapped Frame
Tube Top Rail (3” X 3”)
Diamond Plate Steel Fenders
Treated Pine Floor
5′ HD Split Gate w/ Adjustable Stabilizer Legs
(4) Stake Pockets
(5) Leaf Slipper Spring Suspension
L.E.D. Lights
Spare Tire Mount
Sherwin-Williams Powdur® Protective Finish
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$6,400Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 041495 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7090 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2900 lbs |
| Payload: | 7090 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | N/A |
| Axle Capacity: | 5200 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 5M4LU2028RF041495 |
| Stock Number: | 041495 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 20'x83" Tube Top Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





