Trailers / 2026 Cargo Express 10’x6′ Cargo Trailer DLX – #150029
Want more details?
3500# Idler/Drop Spring
Ramp Door
4″ x 2″ Steel Tube Tongue
Tongue Jack : 2K Coupler Mounted
Composite Sides
Steel Tube Crossmembers w/ 24″ On-Center
Front Profile : 16″ V-Nose
Side Door : 36″ Wide Flush Lock
Sidewall Airflow Vents
Undercoating : Asphalt Emulsion Undercoating
Protective Coating
Stone Guard : 24″ ATP
Flat Top Seamless Aluminum Roof
Interior Lights : (1) LED Dome Light, Wall Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Cargo Trailer
$4,300Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 150029 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 10' 120" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| Payload: | 1595 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1400 lbs |
| Payload: | 1595 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Interior Height: | 6' 72" |
| Interior Width: | 6' 72" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Tubular |
Additional Information
| VIN: | 5JW7E101XTL150029 |
| Stock Number: | 150029 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Cargo Express |
| Model: | 10'x6' Cargo Trailer DLX |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!



