Trailers / 2026 Liberty 14’x83″ Telescopic Dump Trailer – #053230
Want more details?
- 15400 GVWR
- (2) 7,000# Electric/Spring
- 12,000 lb jack
- 3″ Channel Cross Members w/ 16″ O.C.
- 8” I-Beam Frame & Tongue
- 7GA Steel Floor
- Wood Side Extension
- Split and Spreader Gate
- 2′ Metal Sides
- Diamond Plate Fender
- (5) Leaf Slipper Springs
- 6’ Slide in Ramps
- Stake Pockets
- Telescopic Cylinder
- Fork Tubes
- Integrated Toolbox
- 8 Amp Charger (110 V)
- Tarp Kit
- LED Lights
- Spare Tire Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$13,200Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 053230 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Empty Weight: | 4300 lbs |
| Payload: | 11100 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 5M4LD1426TS053230 |
| Stock Number: | 053230 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 14'x83" Telescopic Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!







