Trailers / 2026 PJ Trailers 14’x83″ Single Axle Channel Utility Trailer – #2687636
Want more details?
- 1-5200# Idler/Spring
- Dovetail w/ 3′ Gate
- 2″ Ball Demco EZ Latch Coupler
- 1 – 7000# Drop Leg Jack
- Side Mount ATV Ramps
- Front Lockable Toolbox
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Steel Treadplate Removable Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2 1/2″ x 2 1/2″ x 3/16″ Angle Crossmembers
- 2″ x 2″ Removable Side Rail
- 2″ x 2″ Square Top Rail
- 83″ Wide Deck
- Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$3,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2687636 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 3320 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 5000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1680 lbs |
| Payload: | 3320 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 36" Rear Gate Ramp |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U1818T2687636 |
| Stock Number: | 2687636 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x83" Single Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




