Trailers / 2026 Liberty 16’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #050853
Want more details?
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$4,200Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 050853 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1900 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 5M4LU1629TS050853 |
| Stock Number: | 050853 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 16'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





