Trailers / 2026 Cargo Express 14’x7′ Cargo DLX- #7141211
Want more details?
2-3500# Electric/Spring
4”x2” Steel Tube Tongue
Steel Tube Crossmembers w/ 24” O.C.
Piedmont .080″ Composite Panels
¾” Engineered Wood Floor
24” ATP Stoneguard
36″ Wide Flush Lock Side Door
84” Interior Height
Ramp Door
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Cargo Trailer
$7,000Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 7141211 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2200 lbs |
| Payload: | 4800 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 0.58' 84" |
Additional Information
| VIN: | 5JW7E1424T7141211 |
| Stock Number: | 7141211 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Cargo Express |
| Model: | 14'x7' Cargo DLX |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





