Trailers / 2026 PJ Trailers 16’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #2687732
Want more details?
- 2-3500# Electric/Spring
- Straightdeck w/ 4’ Fold In Gate
- 2″ Ball Demco EZ Latch Coupler
- 1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Dual Brakes
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Treadplate Removable Alum Fenders
- 4″ Channel Frame & Tongue
- 2 1/2″ x 2 1/2″ x 3/16″ Angle Crossmembers
- 2″ x 2″ Removable Side Rail
- 2″ x 2″ Top Rail
- 83″ Wide Deck
- Primer + Grey Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$4,400Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2687732 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 16' 192" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5075 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1925 lbs |
| Payload: | 5075 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U2021T2687732 |
| Stock Number: | 2687732 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 16'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





