Trailers / 2026 Liberty 20’x83″ Channel Equipment Trailer – #052898
Want more details?
- 2-7000# Electric/Spring
- Five Leaf Eye-To-Eye Springs
- 12,000# Jack
- Diamond Plate Fenders
- Stake Pockets
- 6” Channel Chassis
- 6” Structural Channel Wrapped Tongue
- 3″ Structural Channel Crossmember w/ 16” On Center
- Treated Pine Decking
- Sherwin Williams Powder Coat for a High Gloss & Protective Finish
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$6,300Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 052898 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2850 lbs |
| Payload: | 11150 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5M4LE2023TS052898 |
| Stock Number: | 052898 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 20'x83" Channel Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




