Trailers / 2026 PJ Trailers 20’X83″ Steel Deck Channel Car Hauler – #2686548
Want more details?
- 3,500 Electric/Spring
- Aluminum Front Rockshield
- 1 – 8000# Drop Leg Jack
- Winch Plate
- 4 Leaf Double-eye Spring Suspension
- Stake Pockets
- Removable Treadplate Aluminum Fenders
- 4′ Dovetail w/Rear Slide In Ramps
- 5″ Channel Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 11ga. Steel Treadplate w/ 6 Flush Mount D-Rings
- 83″ Wide Deck
- All-Weather Wiring Harness (7-way RV)
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Car Hauler
$6,700Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2686548 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4648 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2352 lbs |
| Payload: | 4648 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 8K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C2427T2686548 |
| Stock Number: | 2686548 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'X83" Steel Deck Channel Car Hauler |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!



