Trailers / 2026 PJ Trailers 14’x83″ Gooseneck Low Pro High Side Telescopic Dump Trailer – #1437212
Want more details?
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$13,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1437212 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16800 lbs |
| Payload: | 12250 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16800 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4550 lbs |
| Payload: | 12250 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Height: | 4' 48" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K Drop-Leg |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P53D2328T1437212 |
| Stock Number: | 1437212 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x83" Gooseneck Low Pro High Side Telescopic Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






