Trailers / 2026 Liberty 14’x78″ Single Axle Channel Utility Trailer – #049597
Want more details?
- 3,500# Idler/Spring
- 7,000 lb Drop Leg Jack
- 4” Channel Steel Frame
- 4” Channel Wrapped Tongue
- 78″ Wide Bed
- Tube Top Rail (2 .5” x 1.5”)
- Diamond Plate Fenders
- 48” Spring Assisted Gate
- (4) Leaf Eye-to-Eye Springs
- Treated Pine Floor
- LED Lights
- Sand Blasted, Degreased, Acid Washed, Sealer Rinsed
- Sherwin Williams High Gloss/Protective Finish
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$2,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 049597 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1740 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1250 lbs |
| Payload: | 1740 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Width: | 6.50' 78" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 5M4LU1419TS049597 |
| Stock Number: | 049597 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 14'x78" Single Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





