Trailers / 2027 PJ Trailers 20’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #2688034
Want more details?
2-5200# Electric/Spring
Straightdeck 4′ Fold in Gate
2″ Ball Demco EZ Latch Coupler
1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
5-Leaf Double-Eye Suspension
Stake Pockets
9″ x 33″ Steel Treadplate Removable Fenders
4″ Channel Frame & Tongue
2 1/2″ x 2 1/2″ x 3/16″ Angle Crossmembers
2″ x 2″ Removable Side Rail
2″ x 2″ Square Top Rail
83″ Wide Deck
Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$5,000Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2688034 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9899 lbs |
| Payload: | 7824 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9899 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2075 lbs |
| Payload: | 7824 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U2428V2688034 |
| Stock Number: | 2688034 |
| Year: | 2027 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




