Trailers / 2026 PJ Trailers 20’x83″ Channel Equipment Tilt Trailer – #2687429
Want more details?
- 2-7000# Electric/Torsion
- 1 – Drop Leg Jack (12,000 lb.)
- Winch Plate w/ Roller
- Stake Pockets & Rubrail
- 9″ x 72″ Treadplate Removable Steel Fenders
- Tool Tray In Tongue
- 11 Degree Tilt Pitch
- 3″ x 16″ Cylinder
- 6″ Channel Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 74″ Wide Tiltable Deck
- 82″ Between Fenders
- Primer + Black Powder Coated
- 6 – D-Rings (Welded)
- Spare Tire Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer, Tilt Trailer
$8,800Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2687429 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer, Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10515 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3485 lbs |
| Payload: | 10515 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C2628T2687429 |
| Stock Number: | 2687429 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'x83" Channel Equipment Tilt Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






