Trailers / 2026 PJ Trailers 20’x83″ Channel Equipment Trailer – #2680050
Want more details?
- 2-7000# Electric/Spring .
- .14 Ply Tires
- 1 – Drop Leg Jack (10,000 lb.)
- 6 Leaf Slipper Spring Suspension
- Stake Pockets w/ Rub Rail
- 9″ x 72″ Treadplate Removable Steel Fenders
- 5′ Channel Rear Slide-in Ramps
- 6″ Channel Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 2″ Treated Pine Lumber Deck
- 83″ Wide Deck
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
- Tool Tray In Tongue
- 6 – D-Rings (Welded)
- Spare Tire Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$7,050Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2680050 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 12920 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Empty Weight: | 3080 lbs |
| Payload: | 12920 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C2521T2680050 |
| Stock Number: | 2680050 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'x83" Channel Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




