Trailers / 2026 Liberty 20’x83″ Tube Top Equipment Trailer- #050332
Want more details?
2-7000# Electric/Spring
12,000# Drop Leg Jack
5” Channel Frame
5” Channel Wrapped Frame
Tube Top Rail (3” X 3”)
Diamond Plate Steel Fenders
Treated Pine Floor
5′ HD Split Gate w/ Adjustable Stabilizer Legs
(4) Stake Pockets
(5) Leaf Slipper Spring Suspension
L.E.D. Lights
Spare Tire Mount
Sherwin-Williams Powdur® Protective Finish
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$6,700Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 050332 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3000 lbs |
| Payload: | 11000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | C-Channel |
Additional Information
| VIN: | 5M4LU2025TS050332 |
| Stock Number: | 050332 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 20'x83" Tube Top Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




