Trailers / 2024 Maxx-D 28’x102″ Gooseneck Equipment Tilt Trailer – #115289
Want more details?
2-8000# Electric/Torsion
17.5″ Solid Steel Wheels w/ 16 Ply Tires
8″ Channel Frame
3″ Channel Crossmembers w/ 12″ O.C.
Power Up/ Power Down
Winch Plate
Drive Over Fenders
Stake Pockets w/ Rubrail
Deck On The Neck
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer, Tilt Trailer
$13,200Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 115289 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer, Tilt Trailer |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 28' 336" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 28' 336" |
| Interior Width: | 8.50' 102" |
Options
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
Additional Information
| VIN: | 5R8GC2821RM115289 |
| Stock Number: | 115289 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 28'x102" Gooseneck Equipment Tilt Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





