Trailers / 2026 PJ Trailers 22’x102″ I Beam Deckover Tilt- #1424885
Want more details?
• 2-7000# Electric/Spring
•14 Ply Tires
• 1 – Drop Leg Jack (10,000 lb.)
• 2 – E- Z lube Brake Axles (7,000 lb.)
• 6 Leaf Slipper Spring Suspension
• Rubrail & Stake Pockets
• Tool Tray & Lockable Toolbox In Tongue
• 8″ x 10 lb. I-Beam Tongue
• 8″ x 10 lb. I-Beam Main Frame
• 22′ Tilt Portion w/ 15 Degree Tilt Pitch
• 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
• 2 x 6 x 1/8″ Square Tubing Outer Deck Frame
• 102″ Wide Deck
• 12VDC Hydraulic Pump
• 2 – 3″ x 16″ Hyd. Cylinders
• 12′ Control Cable
• Primer + Black Powder Coated
• Interstate (TM) Deep Cycle Battery
• 110V Integrated Trickle Charger
• Spare Tire Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Deckover, Deckover Tilt
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $12,200 |
| Stock Number: | 1424885 |
| Trailer Type: | Deckover, Deckover Tilt |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9590 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4410 lbs |
| Payload: | 9590 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 4P51C2923T1424885 |
| Stock Number: | 1424885 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 22'x102" I Beam Deckover Tilt |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






