Trailers / 2026 PJ Trailers 14’x83” Telescopic Dump Trailer – #1429768
Want more details?
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$10,900
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $10,900 |
| Stock Number: | 1429768 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10020 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3980 lbs |
| Payload: | 10020 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 4P51D1424T1429768 |
| Stock Number: | 1429768 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x83'' Telescopic Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!









