Trailers / 2026 PJ Trailers 32’x102″ Gooseneck Flatdeck W/ Duals – #1436060
Want more details?
• GN 2 5/16" Demco EZ Latch Square Coupler 30,000lbs
• 2 - Drop Leg Jacks (10,000 lb.)
• 2 - Oil Bath Brake Axles (10,000 lb.)
• Heavy Duty Spring Suspension
• 8 Dual Wheels, 16" Black, 8 on 6.5" Bolt Pattern
• 8 - 16" 235/80R16 Radial Tires (3,090 lb)
• Rubrail & Stake Pockets
• Electric Breakaway Kit w/ Charger
• DOT Reflective Tape
• Retractable Monster Steps on Both Sides
• Lockable Front Toolbox w/ Chain Holder
• 5' Monster Ramps
• TwistGuard™ Standard on 30' and up
• 3" Channel Crossmembers 16" on Center
• 2" Treated Pine Lumber Deck
• 102" Wide Deck
• DOT Approved Flushmount Lifetime LED Lights
• Amber Side Turn Flashers
• All-Weather Wiring Harness (7-way RV)
• Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
• Spare Tire & Mount
• ProBeam™ Engineered I-Beam Neck
• 2" x 6" x 1/8" Rectangular Tubing Frame
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1436060 |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 30' 360" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25000 lbs |
| Payload: | 17410 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25000 lbs |
| Empty Weight: | 7590 lbs |
| Payload: | 17410 lbs |
| Length: | 30' 360" |
| Width: | 8.50' 102" |
Additional Information
| VIN: | 4P53F4125T1436060 |
| Stock Number: | 1436060 |
| Year: | 2026 |
| Make: | pjtrailers |
| Model: | 32'x102" Gooseneck Flatdeck W/ Duals |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





