Trailers / 2026 PJ Trailers 24’x83″ Gooseneck I Beam Equipment Trailer – #1437521
Want more details?
- 2-7000# Electric/Spring
- 14 Ply Tires
- 3.5′ Dovetail w/ SS Monster Ramps
- 2 – Drop Leg Jack (12,000 lb.), Bolt-on
- 6 Leaf Slipper Spring Suspension
- Haulguard ™ Composite Fenders
- 8″ I-Beam Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 2″ Treated Pine Lumber Deck
- 83″ Wide Deck
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
- Front Lockable Tool Box
- 6 – D-Rings (Welded)
- 6 – Stake Pockets and full-length rubrail
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$11,200Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1437521 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 24' 288" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15900 lbs |
| Payload: | 11750 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15900 lbs |
| GAWR: | 15900 lbs |
| Empty Weight: | 4150 lbs |
| Payload: | 11750 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K Drop-Leg |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | Mini Mammoth Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P53C3329T1437521 |
| Stock Number: | 1437521 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 24'x83" Gooseneck I Beam Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




