Trailers / 2026 PJ Trailers 18’x83″ Channel Car Hauler – #2685424
Want more details?
- 2-3500# Electric/Spring
- Blackwood Outer Deck
- 1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
- 4 Leaf Double-eye Spring Suspension
- Stake Pockets
- 9″ x 33″ Treadplate Removable Alum Fenders
- 5′ Channel Rear Slide-in Ramps
- 5″ Channel Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 24″ on Center
- 2″ Treated Pine Lumber Deck
- 83″ Wide Deck
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Car Hauler
$5,000Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2685424 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5005 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1995 lbs |
| Payload: | 5005 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 3500 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C2324T2685424 |
| Stock Number: | 2685424 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 18'x83" Channel Car Hauler |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




