Trailers / 2026 PJ Trailers 16’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer- #2686855
Want more details?
- 2-3500# Electric/Spring
- Straightdeck w/ 4’ Fold In Gate
- 2" Ball Demco EZ Latch Coupler
- 1 - 7000# Drop Leg Jack
- Front Lockable Toolbox
- 5-Leaf Double-Eye Suspension
- Stake Pockets
- 9" x 33" Steel Treadplate Removable Fenders
- 4" Channel Frame & Tongue
- 2 1/2" x 2 1/2" x 3/16" Angle Crossmembers
- 2" x 2" Removable Side Rail
- 2" x 2" Top Rail
- 83" Wide Deck
- Primer + Grey Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Utility Trailer
$4,600Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2686855 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 16' 192" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5050 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1950 lbs |
| Payload: | 5050 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U2021T286855 |
| Stock Number: | 2686855 |
| Year: | 2026 |
| Make: | pjtrailers |
| Model: | 16'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




