Trailers / 2026 PJ Trailers 14’x83″ Low Pro High Side Dump Trailer – #1435823
Want more details?
- 2-7000# Electric/Spring
- 14 Ply Tires
- 1 Hydraulic Atlas Jack
- 6 Leaf Slipper Spring Suspension
- 1/8″ Treadplate Steel Fenders
- Lockable Toolbox (Houses Battery and Pump)
- 2 – Way Gate (Barn Doors & Spread Gate)
- 6′ 6″ Slide In Channel Ramps
- 4 – D-Rings (Welded inside the Box)
- 12VDC Hydraulic Pump
- 5″Hyd.Cylinder w/Scissor Lift
- 12′ Control Cable
- Tarp Kit
- 8″ x 10 lb. I-Beam Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 7ga. Steel Bed
- 83″ Wide Bed
- 10ga. Steel Sides
- 48″ High Sides
- Stake Pockets
- Primer + Black Powder Coated
- 110V Integrated Trickle Charger
- Spare Tire Mount
- Driver Side Monster Step
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$12,900
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $12,900 |
| Stock Number: | 1435823 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 9844 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5556 lbs |
| Payload: | 9844 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Height: | 4' 48" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P51D1924T1435823 |
| Stock Number: | 1435823 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x83" Low Pro High Side Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





