Trailers / 2026 PJ Trailers 13’X81″ Single Axle HD Tilt – #2684447
Want more details?
• 7,000 Electric/Spring
• 1 – Drop Leg Jack (8,000 lb.)
• Stake Pockets w/ Rubrail
• Removable Tread-plate Steel Fenders
• Expanded Metal Tool Tray In Tongue
• 11 Degree Tilt Angle
• Hydraulic Cushion Cylinder w/ Reservoir
• 5” x 2” Steel Tube Frame
• 5” Channel Tongue
• 3” Channel Crossmembers 16” on Center
• 2″ Treated Pine Lumber Deck
• 81″ x 13’ Tilting Deck
• Knife Edge Tail
• 4 Recessed D-rings & 1 Center D-ring
• Bull Nose Bumper
• Mitered Front Corners
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Tilt Trailer
$5,300Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2684447 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 13' 156" x 6.67' 80" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5151 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1849 lbs |
| Payload: | 5151 lbs |
| Length: | 13' 156" |
| Width: | 6.67' 80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C1818T2684447 |
| Stock Number: | 2684447 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 13'X81" Single Axle HD Tilt |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




