Trailers / 2026 PJ Trailers 14’x83″ Single Axle Channel Utility Trailer – #2684938
Want more details?
1-3500# Idler/Spring
Straightdeck w/ Gate
2″ Ball Demco EZ Latch Coupler
1 – Bulldog Pipe Mount Swivel Jack (5,000 lb.)
5-Leaf Double-Eye Suspension
Stake Pockets
9″ x 33″ Steel Treadplate Removable Fenders
4″ Channel Frame & Tongue
2 1/2″ x 2 1/2″ x 3/16″ Angle Crossmembers
2″ x 2″ Removable Side Rail
2″ x 2″ Square Top Rail
83″ Wide Deck
Primer + Black Powder Coated
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$2,850Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2684938 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 0" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 1835 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1665 lbs |
| Payload: | 1835 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 0" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
| Axle Capacity: | 3500 |
Additional Information
| VIN: | 3CV1U1819T2684938 |
| Stock Number: | 2684938 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x83" Single Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





