Trailers / 2026 Liberty 22’x83″ Equipment Tilt Trailer – #051656
Want more details?
(2) 7,000 LB Electric/Spring w/ 4” Drop
12,000Lb Drop Leg Jack
8” I-Beam Frame & Tongue
Removable Steel Diamond Plate Fenders
Oversized Tongue Storage Box w/ Lockable Lid
Rubrail w/ Stake Pockets
(8) D-Rings
16’ Tilt Platform w/ Hydraulic Damping System
Tilt Speed Control Valve
Skid Steer Fork Storage Pockets
(5) Leaf Slipper-Spring Suspension
L.E.D. Lights
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
$9,400Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 051656 |
| Color: | black |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11220 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Empty Weight: | 4180 lbs |
| Payload: | 11220 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5M4LT2223TS051656 |
| Stock Number: | 051656 |
| Year: | 2026 |
| Make: | liberty |
| Model: | 22'x83" Equipment Tilt Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!







