Trailers / 2026 Liberty 20’x83″ Carhauler Trailer – #053150
Want more details?
2-3500# Electric/Spring
Drop Leg Jack
2′ Dovetail
Adjustable 2-5/16 Coupler
Diamond Plate Fenders
Spare Tire Mount
Slide Out Rear Ramps
LED Lights
Treated Pine Floor
Sand Blasted, Degreased, Acid Washed, Sealer Rinsed
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Car Hauler
$4,600Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 053150 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4780 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2220 lbs |
| Payload: | 4780 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
| Axle Capacity: | 3500 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 5M4LC202XTS053150 |
| Stock Number: | 053150 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 20'x83" Carhauler Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






