Trailers / 2026 Liberty 40’x102″ Gooseneck Flatdeck w/ Duals – #051916
Want more details?
- 239000 GVWR
- (2) 10,000 LB Dexter® Oil Bath Axles
- Dual 2-Speed 12,000LB Drop-Leg Jacks
- 5’ Dovetail w/ Flip Over Ramps
- Demco EZ Lacth® Gooseneck Coupler
- 12″ X 19 LB Structural I-Beam Chassis
- 12″ X 19 LB Structural I-Beam Tongue
- 3” Channel Crossmembers w/ 16” OC
- Low Pro Pierced I beam Frame
- Torque Tube
- Retractable Front Deck Steps
- Front Lockable Toolbox
- Lockable Winch Toolbox
- Stake Pockets and Rub Rail
- Treated Pine Decking
- Sherwin Williams Powder Coat for a High Gloss & Protective Finish
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Flatdeck Trailer
$17,200Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 051916 |
| Trailer Type: | Flatdeck Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 40' 480" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 23900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 23900 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Interior Width: | 8.50' 102" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5M4LF4026TS051916 |
| Stock Number: | 051916 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 40'x102" Gooseneck Flatdeck w/ Duals |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




