Trailers / 2026 Liberty 20’x83″ Tandem Axle Channel Utility Trailer – #049591
Want more details?
- 2-3,500# Electric/Spring
- 7,000 lb Drop Leg Jack
- 4” Channel Steel Frame
- 4” Channel Wrapped Tongue
- Tube Top Rail (2 .5” x 1.5”)
- Diamond Plate Fenders
- 48” Spring Assisted Gate
- (4) Leaf Eye-to-Eye Springs
- Treated Pine Floor
- LED Lights
- Sand Blasted, Degreased, Acid Washed, Sealer Rinsed
- Sherwin Williams High Gloss/Protective Finish
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Utility Trailer
$4,400Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 049591 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4950 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2050 lbs |
| Payload: | 4950 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5M4LU2022TS049591 |
| Stock Number: | 049591 |
| Year: | 2026 |
| Make: | liberty |
| Model: | 20'x83" Tandem Axle Channel Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




