Trailers / 2026 Doolittle 14’x83″ Master Dump- #074662
Want more details?
2-7000# Electric/Spring
12,000# Drop Leg Jack
10”x12LB I Beam Frame
Stake Pockets and Tie Rails
Easy Access Lockable Hydraulic Box
5 amp, 12V Maintenance Charger/ 110 Hookup
3” Channel Cross Members Approx. 16” O.C.
4 EZ Steps
Rear Support Loading Jacks
LED Lights
24” Sides
Self-contained KTI Hydraulic Pump with 15’ Control Lead
Wireless Remote
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
$12,000
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $12,000 |
| Stock Number: | 074662 |
| Color: | Desert Tan |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9808 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4192 lbs |
| Payload: | 9808 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 1DGDP1425TM074662 |
| Stock Number: | 074662 |
| Year: | 2026 |
| Make: | DOOLITTLE |
| Model: | 14'x83" Master Dump |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!







