Trailers / 2026 Doolittle 14’x82” Gooseneck Master Dump- #074375
Want more details?
2-7000# Electric/Spring
2-12,000# Drop Leg Jack
10”x12LB I Beam Frame
Stake Pockets and Tie Rails
Easy Access Lockable Hydraulic Box
5 amp, 12V Maintenance Charger/ 110 Hookup
3” Channel Cross Members Approx. 16” O.C.
4 EZ Steps
Rear Support Loading Jacks
LED Lights 24”
Underbed Storage
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$14,800Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 074375 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9808 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4192 lbs |
| Payload: | 9808 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.83' 82" |
Additional Information
| VIN: | 1DGDP1422TM074375 |
| Stock Number: | 074375 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle |
| Model: | 14'x82'' Gooseneck Master Dump |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!







