Trailers / 2026 Aluma 12’X78″ Aluminum Single Axle Utility Trailer 7812ESA- #301061
Want more details?
•3500# Idler/Torsion
• Aluminum fenders
• Extruded aluminum floor
• 7″ Heavy duty frame rail
• A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler
• 4) Tie down loops (2 per side)
• Swivel tongue jack, 1200# capacity
• LED Lighting package, safety chains
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$3,700
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $3,700 |
| Stock Number: | 301061 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.50' 78" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2290 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 700 lbs |
| Payload: | 2290 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.50' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 3500 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1219TB301061 |
| Stock Number: | 301061 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 12'X78" Aluminum Single Axle Utility Trailer 7812ESA |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






