Trailers / 2025 RC Trailers 28’x8.5 Enclosed Race Trailer – #682537
Want more details?
Interior Options
- Insulated Walls (1in Foam Board)
- Aluma-Tech Interior Ceiling (with customizable color for ceiling and cove)
- Aluma-Tech Interior Walls (with customizable color)
- 36in Tall Carpeted Sidewalls (with customizable color)
- Black Coin Flooring
12-Volt Electrical Options
- Multiple 12V Wall Switches
- 12V Battery & Box
- Multiple 12V LED 25in Exterior Lights (includes 6in plate)
- Multiple 12V LED 24in Interior Strip Lights (White/Blue)
- Multiple 12V LED 4in Surface Mounted Loading Lights (White/Blue)
- 12V Multi-Color Strip Lighting (controller shipped loose)
- One Pair of 12V 3-Way Wall Switches
- Multiple On-Off-On 12V Switches
- Super Charger Switch Breakdown:
- 3-Way switches wired to white side of 24in interior lights
- 12V Wall switches for: blue side of 24in interior lights, exterior 25in lights, multi-color strip lighting
- On-Off-On switches for: 24in undercab lights, 4in sidewall lights
- Additional LED Clearance Lights
- LED Chrome Side Mounted Docking Lights (12V/Pair)
- One Pair Additional 12V LED Surface Mounted Tail Lights
- One Pair 12V LED Surface Mounted Back-Up Lights (Total of 3 pairs of lights mounted under camlocks)
- Stereo Receiver with Bluetooth, including:
- (4) Interior Speakers
- (2) Exterior Speakers
- (1) Subwoofer & Amp
Exterior Options
- Non-Powered Roof Vent
Door & Window Options
- 60in Double Side Door with Holdbacks (includes stepwell)
- 48in Aluminum Slide-Out Step
- 91in Wide Rear Ramp Door with Recessed Camlocks
- 48in Aluminum Ramp Flap with (3) Ramp Bumpers
- 36in x 30in Generator Door with Insulated Gen Compartment
110-Volt Electrical Options
- Multiple Interior Receptacles (15A/110V)
- Exterior GFI Receptacle (15A/110V)
- 50A Power Center with Built-in 45A Converter & 50A Motorbase Plug (includes 25' power cord)
- Wiring and Frame for A/C
Cabinet Options
- Customizable Cabinet Color
- Aluminum L-Base Cabinet with Coin Countertop (38-1/8inT X 24inD along front wall, 38-1/8inT X 28inL X 28inD for L-portion)
- Aluminum L-Overhead Cabinet (18inT X 16inD)
- Aluminum Half-Height Closet with Rod (width to match toolbox width)
- 26.5in Toolbox
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Cargo Trailer
$37,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 682537 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Charcoal |
| Length x Width: | 28' 336" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 8687 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 5313 lbs |
| Payload: | 8687 lbs |
| Length: | 28' 336" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7.25' 87" |
Additional Information
| VIN: | 56VRBP20SM682537 |
| Stock Number: | 682537 |
| Year: | 2025 |
| Make: | rctrailers |
| Model: | 28'x8.5 Enclosed Race Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!








